پنج نکته برای کار کردن راحت تر با تری دی مکس

پنج نکته برای کار کردن راحت تر با تری دی مکس

در این قسمت آموزش جامع نرم افزار ۳d max با پنج نکته و راز کار با تری دی مکس آشنا می شوید . با آشنایی با این موارد کار کردن با تری دی مکس برای شما راحت ترمی شود .سطح این آموزش متوسط می باشد ، چون این نکته ها برای کسانی هست که حداقل کمی با تری دی مکس آشنایی داشته باشند و از کاربردهای نرم افزار ۳d max آگاه باشند .

۱- استفاده از ابزار جستجو  global search

در ورژن تری دی مکس ۲۰۱۴ به بعد ابزار global search اضافه شده است که با این ابزار می تواند تمامی امکانات تری دی مکس را جستجو کرده و دیگر به محل های مختلف برای دستیابی به دستورات مراجعه نکنید و یک ابزار search در تری دی مکس می باشد . این ابزار سرعت کار شما در تری دی مکس را بسیار زیاد میکند .به این صورت که هنگامی که دکمه ‘x’ را از کیبورد می زنید یک کادر باز می شود و شما می توانید نام دستور خود را تایپ کنید ، به محض اینکه شروع به تایپ می کنید ، خود تری دی مکس لیست دسستوراتی که با آن حرف ها شروع می شوند می آورد ، کاربرد این لیست هنگامی است که شما نام دستور را کامل بلد نباشید .

۲-استفاده از floating toolbar

در ۳d max  تولبارهای مختلفی داریم که بعضی از ان ها مانند main toolbar  جای ثابتی دارد . اما به دلیل اینکه فضای کافی برای کار کردن در محیط تریدی مکس داشته باشید ، افراد حرفه ای معمولا برای اینکه از فضای کافی برخوردار باشند ، معمولا از دو مانیتور استفاده می کنند ، شما با این امکان تری دی مکس می توانید تمام toolbar  های تری دی مکس را به حالت floating در آورده و در مانیتور دوم قرار دهید .با این کار فضای کافی برای کارهای خود خواهید داشت .


۳- استفاده از modifier set

اگر با نرم افزار ۳d max کار کرده باشید می دانید که پیدا کردن مودیفایر مورد نظر از modifer list  کمی خسه کننده است برای مثال اگر بخواهید مودیفایر UVW map  را از لیست بیاورید  باید تا انتهای لیست را بروید ، گرچه وقتی لیست باز باشد و  تایپ کنید با اولین حرف کلمه می توان به نزدیک دستور مورد نظر رفت اما کار راحت تر آن است که برای خود یک مجموعه از مادیفایر هایی که زیاد استفاده می کنید را جمع آوری کنید .برای این کار دکمه configure modifer sets  که در قسمت مادیفایر می باشد را کلیک کنید دکمه show buttons را بزنید ، با این کار چند دکمه بالای مادیفایر لیست نشان داده می شود که شما می توانید آن دکمه ها را نیز تغییر بدهید .


۴-rollout در تری دی مکس
شما می توانید rollout های مختلف تری مکس در قسمت command panel  جابجا کنید ، براس این کار بر روی عنوان rollout کلیک کرده و کلیک کاوس را نگاه دارید و rollout   را می توانید پاین یا بالا تر ببرید .rollout در تری دی مکس به منو های باز و بسته شو میگوییم.


۵- استفاده از ماشین حساب

هنگامی که یک آبجکت می سازید یا تغییر می دهید ، گاهی ممکن است احتیاج داشته باشید خیلی سریع محاسباتی را انجام دهید مثلا یک مربع به  عرض ۳٫۲۵۴۸ واحد می سازید و می خواهید طول ان سه برابر عرض باشد ! در کادری که باید طول را وارد کنید ctrl + N  را بزنید یکه ماشین حساب نمایش داده می شود که نتیجه آن در فیلد مورد نظر قرار می کیرید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *